Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Znalezionych wyników: 97
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Spalanie 1.0 LPG
sluka

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 24253

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2022-01-28, 21:35   Temat: Spalanie 1.0 LPG
Cytat:
Teoria swoje a praktyka swoje . Chyba nie miałeś nigdy auta na LPG , ten przelicznik 1.3 to jakiś żart


Miałem, nawet dwa. Zaskakiwała mnie ich ekonomia ( w litrach) po przełączeniu na benzynę. ;)

Fakty
wartości opałowe
LPG ~45MJ/kg
bena ~42MJ/kg

Waga 1l paliwa
LPG ~0,5kg/l
bena ~0,72kg/l (ciężkie frakcje benzyn były by jeszcze bardziej ekonomiczne w spalaniu na 1/l)

Stosunek wagi
0,72/0,5=1,44
Stosunek "opałowości"
45/42=1,0714

1,44/1,0714=1,34
Tyle wychodzi. Perpetum mobile nie istnieje. Jak ci wychodzi mniej, to lepiej zastanów się ile przy okazji dopala ci benzyny. Na życzenia niskiego spalania LPG jeszcze żaden samochód nie jeździ.
  Temat: Spalanie 1.0 LPG
sluka

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 24253

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2022-01-21, 20:58   Temat: Spalanie 1.0 LPG
Gazu musi palić. 1,3 litra gazu LPG za 1 litr benzyny to dość uczciwy przelicznik. Porównajcie sobie masy jednego litra benzyny i jednego litra gazu. W litrze benzyny paliwa jest więcej. ;)
Kalkulatory ekonomiczności mające przekonać do założenia instalacji LPG mają zadanie głównie marketingowe.
  Temat: Filtr powietrza z "futerkiem"
sluka

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6253

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2022-01-21, 20:50   Temat: Filtr powietrza z "futerkiem"
Nie posuwajmy się aż tak daleko, ale pewna analogia do odkurzacza istnieje. W silnikach GDI moc ssania masz za darmo. Wykorzystywana jest do tego _odpadowa_ energia spalin. Przy wolnossących ma to większe znaczenie.

EGR to głównie świat diesla. Nazwa jest bardzo myląca, albo może "niedopowiedziana". Spaliny dopuszczane są aby korygować stosunek powietrza do paliwa. Więcej nowego powietrza, to również więcej spalin, aby ten stosunek zbić. EGR to wczesna recepta na nadmiar NOx w spalinach.
Przy dieslu nie ma czegoś jak zbyt bogata mieszanka, no chyba że wtryski leją. Przez EGR idzie dużo przy niskich mocach w mocnym silniku.

Apropos kaskady - najbardziej ciekawy w silnikach GDI byłby odpowiednik filtru HEPA za filtrem głównym. Pyłki roślin przy wtrysku pośrednim nie były żadnym problemem, benzyna je spłukiwała.
  Temat: Filtr powietrza z "futerkiem"
sluka

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6253

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2022-01-12, 23:29   Temat: Filtr powietrza z "futerkiem"
mikeleft napisał/a:
sluka napisał/a:
Jeśli patrzeć na zdrowie silnika, to faszyzm z wymianą zawsze na świeży filtr powietrza silnikowi nie służy.


Czy chodziło ci o to, że można filtr wytrzepać? :)


Nie, ja tylko zwracam uwagę na to, że powietrze za starym filtrem jest mniej zanieczyszczone niż za nowym. Każdy sam wie jak użytkuje swój pojazd. Filtr powietrza jest tani, ale czy za każdym razem musi być wymieniony? Imo nie, zwłaszcza w silnikach GDI, które łapią nagar na zaworach dolotowych. Faszyzm i pogoń za świeżością odchudza kieszenie i niekoniecznie służy mechanizmom. Filtry powietrza i ich konstrukcja oraz umieszczenie są z przed epoki GDI. Wymuszanie silniejszej filtracji tylko szybciej zapycha filtr (bardzo małe pory). Aby coś takiego dobrze funkcjonowało musiała by być kaskada filtrów, "gruby" i "drobny", gdzie większość śmieci zatrzymywała by się na pierwszym filtrze. Producenci tego nie zrobią, bo usuwanie nagaru z zaworów to dodatkowy zarobek dla sieci serwisów. W większości problem wystąpi po gwarancji, a i tak będzie problemem związanym z eksploatacją, czyli płatnym przez klienta.
  Temat: Media Nav
sluka

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 68944

PostForum: GPS/CB   Wysłany: 2022-01-06, 19:04   Temat: Media Nav
Imo tylko mapy googla, lub coś oparte na nich. Czyli sprawne działanie AA jest tu kluczowe. Problemy z nawigacją się zaczynają kiedy chce się wjechać do większego miasta i w nim gdzieś dojechać. Za dużo pojawia się zmian na drogach, które mogą okazać się wtedy problemem. Najczęściej nie jest problemem przejechaniem Przez.
Mapy googla są najszybciej aktualizowane. U innych komercyjnych dostawców systemów nawigacji ma się co najwyżej ostatnią aktualizację, która czasem była aktualna 2 lata temu.
  Temat: Filtr powietrza z "futerkiem"
sluka

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6253

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2022-01-06, 18:53   Temat: Filtr powietrza z "futerkiem"
Filtr im bardziej zawalony, tym lepiej filtruje, ale przepustowość jego spada. Przy wolnossącym to problem, bo rosną straty ssania. Przy turbo, turbina całość "za darmo" podgoni, oczywiście do czasu. Jeśli patrzeć na zdrowie silnika, to faszyzm z wymianą zawsze na świeży filtr powietrza silnikowi nie służy. Podobnie jest z olejowymi, gdzie większość czasu pracują one z załączonym bypasem. Ekonomia (ta od CO2) ma swoje prawa i przepychanie pełnego przepływu z pompy oleju zmniejszeniu emisji nie służy.
  Temat: Taniość, taniość czuję
sluka

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 4270

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2022-01-06, 18:40   Temat: Taniość, taniość czuję
To ja miałem inny numer. Przyszły mrozy i okna mi "zamarzły", działało tylko kierowcy. Mrozy przeszły, a oka dalej zamarznięte... Okazało się, że miałem wciśniętą blokadę otwierania okien.
Z wilgocią w środku walczę wietrzeniem i wychładzaniem samochodu przy otwartych wszystkich drzwiach. Zwłaszcza jak są mroziki i wiozłem więcej osób. Wole postać chwilę przy samochodzie niż później mieć rano gimnastykę ze skrobaczką. Kiedy jadę sam, lub w dwie osoby zawsze uchylam okna z tyłu, aby w czasie jazdy większe stężenie pary wodnej w ogrzanym powietrzu wychodziło wraz z powietrzem tylnymi oknami. Przydatne głownie przy miejskich prędkościach, przy większych powietrze dudni. Prąd w tylnych szybach to jeden z tych dużych niewidzialnych plusów zaczynających się od wersji comfort.

Kapitanie - problemu z zamarzaniem nie rozwiążesz na poziomie projektu, a jak byś próbował to na pewno nie spodobały by ci się koszty takiego rozwiązania. Sam rozsiewasz wilgoć, lubisz siedzieć w cieple, to się nie dziw, że później para wodna ulega kondensacji, a skroplona zamarznie.
  Temat: Opony zimowe do felg 17"
sluka

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 19537

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2021-11-21, 21:51   Temat: Opony zimowe do felg 17"
Cytat:
No to dobrze, ale to znaczy że wszelkie informacje teoretyczne i różne przeliczniki felg/kół są guzik warte.


Raczej jest to bardziej tolerancyjne podejście do "gra i śmiga".

Cytat:
Wulkanizator powiedział, że dzięki temu auto jest stabilniejsze


Tylko podczas jazdy na wprost. W zakrętach opona może dostawać poślizgu na części bieżnika. Gdyby ustawił zbieżność pod felgi o mniejszym ET, to by powiedział prawdę, tak niestety z nią się rozminął.
W Daci, jak i u mnie w instrukcji niż nie piszą o ustawianiu zbieżności przy zmianie butów na szersze, bo nie przewidują ani felg o innych parametrach, jak i szerszych opon. Jednak w samochodach gdzie producent dopuszcza zastosowanie szerszej opony niż fabryczna często jest adnotacja w instrukcji o koniecznym w takim przypadku przestawieniu zbieżności.
Nie rozumiem w tym przypadku januszowego podejścia do felgi o wyraźnie innym ET i późniejszym przejmowaniem się oponami, kiedy na łuku drogi traci się później część przyczepności takiej opony.
  Temat: opony wielosezonowe
sluka

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 27313

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2021-09-19, 08:22   Temat: opony wielosezonowe
Cytat:
Szczerze mówiąc zamówiłem Crossclimate


Uwierzyłeś dość agresywnej reklamie i miej nadzieję, że nie trafią ci się warunki w których te opony sobie nie radzą. Konkretnie śnieg, temperatura -6, -7 stopni i lekkie podsolenie. Opony o "klasycznych" bieżnikach oczyszczają się ze śniegu, a crossclimaty zamieniają się w bałwany. Po prostu kiedy warunki są bardziej zimowe, jakie były w zimie 20/21 one sobie nie radzą. Gdybym tego nie widział, też myślał bym, że są takie doskonałe.
  Temat: Interwał wymiany oleju
sluka

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 18193

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2021-06-25, 20:34   Temat: Interwał wymiany oleju
Klazow
To co zostaje w oleju, to filtr niestety przepuszcza. Filtr trudno zapchać tak, aby filtrował to do czego filtrowania został stworzony. To co ci szlamiastego pływa w oleju, to niestety filtr puszcza. Również więcej tego "dobra" zatrzymuje filtr trochę już przepracowany niż nowy. Mniej wolnych porów w bibule.

mikeleft
Puszczanie bokiem to również ekonomia. Pompowanie na siłę 100% oleju przez fitr obniża sprawność mechaniczną silnika. W dzisiejszych czasach starannie przyjrzano się problemowi nadfiltracji i ją mocno ograniczono. Ty za to mniej płacisz przy dystrybutorze.

Problem filtra przy longlife istnieje tylko w głowie mechanika.

Problem pojawia się z olejami hiperlonglife. Takie traktowanie występuje przy leasingach, gdzie w umowie występuje limit przejechanych kilometrów rocznie. Wtedy niestety taki samochód nie widzi serwisu, aż nie kalendarz nie zmusi do wizyty w serwisie na wymianę oleju. Wtedy taki pan X najpierw odwiedza serwis korygujący wskazania licznika. Olej wtedy potrafi mieć 50-60kkm zamiast np max 30. Tak powstaje patologia. Zanim skończy się leasing auto może mieć 2-4 krotne przebiegi niż te oficjalne w książce serwisowej.
  Temat: Interwał wymiany oleju
sluka

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 18193

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2021-06-22, 16:43   Temat: Interwał wymiany oleju
Ciekawe wyliczenie ale niestety nieprawdziwe ???
1) 1*0,9=0,9
pozostało 1-0,9=0,1
2) 0,1*0,9=0,09
Pozostało 1-0,9-0,09=0,01
  Temat: Interwał wymiany oleju
sluka

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 18193

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2021-06-22, 15:05   Temat: Interwał wymiany oleju
Na youtubie są filmiki pokazujące, że ten zawór otwiera się już po 5kkm. Oznacza to, że po 5kkm olej nie jest już filtrowany.

Opowieści z mchu i paproci... Wróć, to bardziej przypomina palenie czarownic z przed inkwizycji, kiedy to jurny niespełniony sąsiad potrafił oskarżyć młodą dziewczynę o czary, i tyle wystarczyło aby poszła na stos.

Otwarcie zaworu bypass nie oznacza wcale niewydajności filtra. Zawór potrafi również otworzyć zdegradowany olej, który utracił lepkość. Zawór otwiera różnica ciśnień z przed filtra i za filtrem. Uzależniona jest od siły sprężyny. Kiedy w silniku jest pompa oleju o stałej wydajności na obrót to zawór na wysokich obrotach może się otwierać zawsze. Dławienie układu smarowania, gdzie również jest podniesione ciśnienie jest za małe i ciśnienie za filtrem wolniej rośnie niż generowane przez pompę oleju. Przez zawór przechodzi tylko olej, który odpowiada za nadmiarowe ciśnienie. Również ten olej powoduje wzrost ciśnienia po drugiej stronie i domykanie zaworu bypass. I tak przykładowo, jeśli przy 2krpm filtorwane jest 100%, a po przekroczeniu 4krpm mamy uchylony bypass i tylko 90% przechodzi przez filtr, to po jednokrotnym przefiltrowaniu pozostaje 10% zanieczyszczeń. Po drugim 1%, po trzecim 0,1%.
Nie bądźcie tacy skorzy do palenia wskazanych czarownic, przepytajcie najpierw ją i oskarżającego i dopiero wtedy wydawajcie wyrok. ;)
  Temat: Interwał wymiany oleju
sluka

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 18193

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2021-06-20, 23:41   Temat: Interwał wymiany oleju
"W końcu technika idzie do przodu..."

Tam już dawno była bardzo daleko do przodu.

Czy wiesz jak określono tą graniczną wartość TBN?

Chemia. TBN to mądry skrótowiec opisujący stężenie wodorotlenku potasu. Produkty spalania rozpuszczone w wodzie tworzą kwasy. W tym przypadku w tej śladowej wilgoci znajdującej się w oleju. Wodorotlenek potasu je neutralizuje. Wartość 0 oznacza brak KOH, przyjęte graniczne 2 oznacza mała ilość KOH, ale jest i jeszcze chroni.
Obecne oleje noszą "piętno" longlife między innymi przez zwiększony TBN. W starszych olejach te wartości wynoszą 4,5-6, co było zupełnie normalną sprawą do wymiany oleju 10-15kkm. Olej się degradował po takim przebiegu oraz TBN spadało do zakresu oznaczającego wymianę.
  Temat: Interwał wymiany oleju
sluka

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 18193

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2021-06-17, 17:42   Temat: Interwał wymiany oleju
Może gdyby użył kredek, to przeczytał by to co na obrazku, a nie wrzucił go na żywca. Chwała mu za to że wrzucił i nic nie zmieniał.
Przy oleju zawsze pchają się na afisz z niczym. Tylko zamieszanie wprowadzają.
Analogia jest nietrafiona. Oba przyrządy pomiarowe są znane od dawna. Tylko "spławik" jest mały, spektrometr z oprzyrządowaniem nie. Oczywiście to się odnosi badania tego co w oleju. Lepkość jest łatwa do badania, gorzej z wyskalowaniem do klas SAE. TBN można zmierzyć przez miareczkowanie. Oba badania można wykonać w warsztacie, tyle że majster musi wiedzieć co robi. To jest do przeskoczenia, ale nie wyobrażam sobie aby jakikolwiek mechanik powiedział "Panie, ale ten olej jest jeszcze dobry" i wziął za to odpowiedzialność.

Ja nie mam wizji, mam 1rok/20k lub w ciężkich warunkach 6m-cy/6k i mam te warunki w instrukcji zdefiniowane. Olej 0w-20 i bez specjalnie wyśrubowanych norm. W stosunku do Forda zarabia na olej po ~600km.

Bardziej myślałam ...
Proszę, nie mieszaj...

W tych "kredkach" castrola, zwłaszcza żółtej są zawarte bardzo ciekawe informacje...
  Temat: Interwał wymiany oleju
sluka

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 18193

PostForum: Dział ogólny   Wysłany: 2021-06-16, 21:48   Temat: Interwał wymiany oleju
Akurat wnioski Profesora Chrisa były zupełnie odmienne.

Wnioski sobie daruj, ględzi o wszystkim i o niczym. Wyniki pomiarów próbek są wartościowe. Jak pojawia się temat olejów, to można wnioski gwiazd youtuba sobie darować. Oni dalej myślą, że lepkość i adhezja klina smarnego są ze sobą powiązane, a to dwie zupełnie różne rzeczy.

Elektrolit można było sprawdzać od początku, jak tylko wymyślono akumulatory ołowiowe. W filmiku było opisane jak co było badane. Kris powtarzał to "fonetycznie". Sprzęt do tego nie jest jakiś trudny i skomplikowany, ale aby osiągnąć dokładność to nie chce być mały.

A ja chcę "nieco" dłużej pojeździć.
To zbadaj olej.

maugu

Możesz badać przejrzystość oleju, tylko ten parametr nic ci nie powie.
Dobrze, ze przebadał tyle próbek. Przynajmniej widać, że zmiany nie są liniowe.

Granice używalności - mówi o tym. Spadek TBN do 2mg/g KOH. Pozostałe są wtórne. Np zwiększona oksydacja będzie miała wpływ na TBN, gdzie istotnie ważna ta ostatnia. Norma na zawartość żelaza została by przekroczona pomiędzy 50 a 60k km przebiegu.
O lepkości oleju mówi ci producent silnika. I to że po 20k olej z klasy SAE 30 osiągnął lepkość SAE 20 nie było by np problemem dla Dustera z silnikiem H4M, do którego smarowania są przewidziane oleje 5W30 i 0W20.
 
Strona 1 z 7
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 16