Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Orurowanie / kangur - funkcje
Autor Wiadomość
Tur

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Essential
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Dołączył: 23 Lut 2021
Posty: 67
Wysłany: 2021-05-04, 12:04   Orurowanie / kangur - funkcje

Hej, szukałem w szukajce, ale odpowiedzi nie znalazłem.

Planuję montaż orurowanie bocznego i przedniego w moim DD2. Kieruję się głównie względami bezpieczeństwa samochodu.
Zastanawiają mnie dwie kwestie. Czy one faktycznie uchronią karoserię przed lekkimi stłuczkami (choćby na parkingu), czy też pełnią tylko funkcję ozdobną?
Domyślam się, że przednie zabezpieczy przed cofającym na parkingu (a może i przy 20 km/h nic nie da, a tylko się złamie i uszkodzi podwozie? ). Ale czy orurowanie boczne zapewni ochronę np przed drzwiami sąsiada? Ono jest chyba zbyt nisko podłoża, a może nie?
Z przodu rozważam właśnie orurowanie lub przednie czujniki parkowania. A na bokach orurowanie lub nic (te czarne zabezpieczenia drzwi mi się nie podobają). A może ma ktoś z Was fotki orurowanie bocznego na swoim DD2? ?
Oczywiście chodzi mi o oryginalne, akcesoryjne orurowanie sprzedawane przez Dacię
 
     
BLACHA_997

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Comfort
Napęd: 4x2
Rocznik: 2019
Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 194
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-05-04, 15:56   

Fotek orurowania bocznego masz bez liku na necie i to różne rodzaje ze stopniami bocznymi włącznie. Na pewno to nie zabezpieczy przed uderzeniem drzwiami sąsiedniego pojazdu, a zmniejszy prześwit. Wszystkie te gadżety to tylko tylko gadżety (sam mam przednie orurowanie). Mocowanie jest takie, że (tak przypuszczam) nie uchroni przed żadnym uderzeniem. Fakt widziałem osobę siedzącą na przednim orurowaniu ale na oko ważyła ok. 60 kg. Sam system mocowania bazuje na 4 płaskownikach (chyba aluminiowych lub podobnych) o grubości 1 może 2 mm i połączeniu śrubowym do karoserii więc według mnie nawet nie próbowałbym delikatnie dobijać rurą do jakiejkolwiek przeszkody. Te elementy, według mnie jedynie wyglądać.
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2021-05-04, 20:37   

Elementy tego typu są <prawie> zawsze tylko ozdobą, mającą nadawać autu "look" (po naszemu wygląd). Nawet w prasie "mainstreamowej" typu Auto Świat piszą o tym otwarcie.
Rurki przy progach oprócz wyglądu zmniejszają prześwit i to jest w zasadzie ich jedyna funkcja (aha, czasami utrudniają podnoszenie auta na podnośniku płytowym, bo zabierają miejsce na "łapy" podnośnika, a ich mocowanie jest za słabe na oparcie na nich ciężaru auta - wówczas trzeba kombinować).
Rzecz gustu - dla mnie to coś jak tylny spojler i ledy w Tico. Chociaż ledy jakąś tam funkcję mają - oszczędza się żarówki mijania.
DD wygląda ładnie i bez rurek, Dodgem Durango i tak nie zostanie, a jeszcze jeśli ma się to odbyć kosztem prześwitu, to już całkiem odpada. Natomiast jeśli komuś się to podoba, to przecież jego auto, jego wybór. Tak jak kolor.
 
     
Black Dusty

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2018
Dołączył: 05 Lis 2019
Posty: 346
Wysłany: 2021-05-04, 21:14   

BLACHA_997 napisał/a:
a zmniejszy prześwit

Kapitan Shinobi napisał/a:
zmniejszają prześwit

No właśnie że nie zmniejszają
http://www.dusterklub.pl/viewtopic.php?t=2039
 
     
Tur

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Essential
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Dołączył: 23 Lut 2021
Posty: 67
Wysłany: 2021-05-04, 21:25   

Kapitan Shinobi napisał/a:
DD wygląda ładnie i bez rurek,

Uważam tak samo, dlatego orurowanie rozważam tylko, jeżeli faktycznie miałoby jakieś funkcje ochronne, Orurowanie podoba mi się tylko w Honkerze
 
     
Zywiec


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2018
Dołączył: 08 Mar 2015
Posty: 346
Wysłany: 2021-05-05, 14:00   

Orurowanie z przodu i z tyłu daje tylko wartość wizualną. Nie dość że nie ochroni przed niczym, to jeszcze zwiększy szkody w przypadku kontaktu czy to z ciałem nieożywionym, typu inny pojazd, ściana, słup, drzewo itp. czy też z ciałem ożywionym takim jak zwierzę. Przy niewielkich prędkościach zderzak bez orurowania przejmie część sił natomiast gdy zamontujesz rury to w pierwszej kolejności siła przekazywana jest przez mocowanie które uszkadza elementy karoserii/podwozia (tam gdzie jest mocowane) a następnie same rury uszkadzają po całości karoserię. Natomiast rury boczne mają jedna zaletę, jak będziesz ciasno brał zakręt np. tuż przy drzewie, pachołku, słupku to pierwsze przerysujesz rurę i ewentualnie się odbijesz od przeszkody a dopiero później zarysujesz drzwi.
 
     
Tur

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Essential
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Dołączył: 23 Lut 2021
Posty: 67
Wysłany: 2021-05-05, 14:04   

Po tych komentarzach chyba zrezygnuję z rury przedniej i jednak wezmę te czujniki parkowania. Szkoda. Myślałem, że rura będzie dobrą osłoną. A że wyczucie przestrzeni mam takie sobie, to czujniki się przydadzą.

Zywiec napisał/a:
Natomiast rury boczne mają jedna zaletę, jak będziesz ciasno brał zakręt np. tuż przy drzewie, pachołku, słupku to pierwsze przerysujesz rurę i ewentualnie się odbijesz od przeszkody a dopiero później zarysujesz drzwi.

To brzmi spoko :-) W takim razie za jakiś czas je założę. Mam Czy utrzymają pasażerkę koło 60kg, żeby potraktowała ją jako schodek? :D
 
     
Deacon

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2013
Dołączył: 31 Lip 2019
Posty: 58
Skąd: STA
Wysłany: 2021-05-05, 15:30   

Co prawda DD1 ale napisze kilka słów bo temat orurowanie jest taki sam.
Przede wszystkim pamiętaj, że orurowanie musi mieć homologację.
Co do zmniejszenia prześwitu to Duster i tak jest wysoki względem osobówek więc jak ktoś jeździ po mieście to tego zmniejszenia nie odczuje. Do terenu nikt raczej nie zakłada rur bocznych.
Ja rury boczne zamontowałem głównie ze względu na dzieci, żeby ułatwić im wsiadanie i wysiadanie. Dorosłym rury trochę przeszkadzają, trzeba się nauczyć inaczej wsiadać, żeby nie dotykać nogami rur. W zimie skutkuje to brudnymi spodniami :) Ja ważę jakieś 75kg i po bocznych mogę skakać i nic się nie dzieje.
Co do rur przednich to przynajmniej w DD1 są montowane do wzmocnienia pod zderzakiem oraz u góry do belki za zderzakiem za pomocą kształtowników z blachy ok 3mm.
Co ciekawe połączenie tego kształtownika z orurowaniem jest za pomocą śrub z tworzywa.
Dlaczego? Dlatego, żeby w przypadku kolizji czy to z materią żywą czy nie żywą ulegały ścięciu i tym samym orurowanie mogło się poddać. Zmniejsza to uszkodzenia obiektów biorących udział w zdarzeniu. Dlatego moim zdaniem przy małej kolizji, czy też cofaniu będą chroniły auto.
Mi się DD podoba bardziej w orurowaniu, wygląda bardziej hmm agresywnie. Wiem, że takie auta znawcy nazywają bulwarówkami ale... walić to :)
 
     
Black Dusty

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2018
Dołączył: 05 Lis 2019
Posty: 346
Wysłany: 2021-05-05, 16:38   

Tur napisał/a:
Czy utrzymają pasażerkę koło 60kg,

Stopnie boczne wytrzymują oficjalnie bodajże w czasie jazdy 110/120kg ( w praktyce więc więcej) tak że spokojnie można na nich stawać.
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2021-05-06, 21:53   

Może i te (boczne stopnie) w DD nie zmniejszają prześwitu, ale widywałem już auta, w których to właśnie te boczne orurowanie było najniższym elementem. Fakt, że jeśli ktoś użytkuje auto tak, jak 95% kierowców (czyli jako osobówkę), to nie poczuje niedogodności.
 
     
toyota555

Marka: dacia
Model: duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 17 Mar 2017
Posty: 45
Skąd: slask
Wysłany: 2021-05-07, 05:36   

Black Dusty napisał/a:
Tur napisał/a:
Czy utrzymają pasażerkę koło 60kg,

Stopnie boczne wytrzymują oficjalnie bodajże w czasie jazdy 110/120kg ( w praktyce więc więcej) tak że spokojnie można na nich stawać.



jak ,,w czasie jazdy wytrzymują 110/120kg,, czyli ktoś będzie stał na tych stopniach podczas jazdy?
 
     
Black Dusty

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2018
Dołączył: 05 Lis 2019
Posty: 346
Wysłany: 2021-05-07, 07:44   

toyota555 napisał/a:
jak ,,w czasie jazdy wytrzymują 110/120kg,, czyli ktoś będzie stał na tych stopniach podczas jazdy?

No cóż, zdarzają się i takie przypadki/konieczności, takie określenie wytrzymałości wynika z tego że inne może być obciążenie dynamiczne(mniejsze) a inne statyczne(większe).
Ja się na tym nie znam ale tak podaje to poniższy sprzedawca:
https://skleprrgwarszawa.pl/pl/p/Stopnie-boczne-Dacia-Duster-II/1851
 
     
Bogdan Misiek

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Comfort
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączył: 04 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2021-05-07, 11:29   

Jeżeli samochód ma jednocześnie relingi dachowe i stopień boczny z rur, rzeczywiscie może to umożliwić jazdę osoby na zewnątrz pojazdu. Zdarza się to w przypadkach agresji, przestępstw. Taka sugestia speców od bezpieczeństwa kiedyś była, aby wybierać wyposażenie w jeden z tych elementów.
 
     
klazow

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 04 Lis 2019
Posty: 691
Skąd: Legnica
Wysłany: 2021-05-07, 17:34   

toyota555 napisał/a:
(...) czyli ktoś będzie stał na tych stopniach podczas jazdy?


A co... antyterroryści czy SOP-iki sobie kupić Dustera nie mogą?
 
     
LESNICZYy


Marka: DACIA
Model: DUSTER K4M STAG Q-BOX
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 01 Wrz 2018
Posty: 700
Skąd: SZO
Wysłany: 2021-05-07, 19:33   

klazow napisał/a:
toyota555 napisał/a:
(...) czyli ktoś będzie stał na tych stopniach podczas jazdy?


A co... antyterroryści czy SOP-iki sobie kupić Dustera nie mogą?

Prędzej jakaś lalunia niż służby niby nas chroniące :-P
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 10