Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
10 najczęściej wykorzystywanych modyfikacji w moim Dusterze
Autor Wiadomość
maugu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 137
Wysłany: 2021-04-10, 17:17   10 najczęściej wykorzystywanych modyfikacji w moim Dusterze

Mam chwilkę czasu to wypiszę w jednym miejscu niektóre modyfikacji w moim Dusterze bo może się te lub podobne rozwiązania komuś przydadzą. Generalnie nie są to jakieś drogie i skomplikowane rzeczy, niektóre banalne i kupione już gotowe urządzenia, inne zaś raczej niespotykane w innych samochodach, ale wszystkie dość znacznie poprawiły mi różne funkcjonalności mojego Dusterka. Opiszę poniżej tylko istotę tych dodatków/przeróbek i dodam reprezentatywną fotkę(ki), lub zamieszczę linki do miejsc gdzie opisywałem je wcześniej. Zamieszczam to wszystko w dziale modyfikacje, a nie np. mój Duster, ponieważ łatwiej będzie tutaj do nich trafić. Fotki wrzucam na końcu z przyporządkowaniem do tematów. Wszystkie prezentowane modyfikacje została przeze mnie przetestowana, tak, że jeżeli ktoś chciałby coś podobnego zamontować to mogę je polecić i ewentualnie omówić (w granicach mojej wiedzy) ich funkcjonowanie, lub mankamenty.
Tematy:
1. Zestaw kamer (+rejestrator) umożliwiający wyjazd (przodem/tyłem) zza bocznej przeszkody - z podglądem w MNe.
2. Zintegrowanie przycisków przedniej kamery akcesoryjnej 180° i 4 kamer bocznych.
3. Dodatkowe gniazdo +12V z regulatorem mocy (dostępne z tylnych siedzeń).
4. Elektryczne podgrzewanie strefy parkowania wycieraczek przedniej szyby. http://www.dusterklub.pl/viewtopic.php?t=2492
5. Zastąpienie anteny tzw. płetwą rekina.
6. Usztywnienie mocowania klamer zapinania pasów w tylnej kanapie zapobiegające ich „uciekaniu” w trakcie wpinania.
7. Zmiana wysokości mocowania stoperów zapięć przednich pasów.
8. Inny sposób mocowania KUK (kultowa uszczelka klubowa).
9. Organizer kierowcy na różne drobiazgi – długopisy, okulary, karty chipowe itp.
10. Wideorejestrator przód+tył (typowa zabudowa z nietypowym zasilaniem).
11. Inne...... ;) dodam po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

Nie piszę o akcesoryjnych dodatkach typu kamera przód 180°, pakiet Adventure, spojler, hak, chlapacze itp. bo są powszechnie spotykane i były już niejednokrotnie omawiane.
Poniżej zamieszczam poglądowe fotografie do w/w tematów - niestety mogę dodać tylko 10 fotek .
PS. Kolejność fotek się trochę rozjechała i niestety nie mogę tego poprawić :(

Temat 8 uszczelka boczna.jpg
Boczna część KUK
Plik ściągnięto 28762 raz(y) 109,21 KB

Temat 1 pole widzenia kamer na niebiesko.JPG
Tutaj widać co widzi kierowca, a jakie jest pole widzenia bocznych kamer np. przy wyjeżdżania zza innego samochodu
Plik ściągnięto 56 raz(y) 112,6 KB

Temat 1 kamera i widok.jpg
Tu widać usytuowanie kamery i jeden z możliwych widoków w MNe (tu zaznaczono widok z konkretnej kamery)
Plik ściągnięto 117 raz(y) 190,3 KB

Temat 2 manipulator kamer.jpg
Tu widać nakładkę do włączania kamery przedniej lub różnych opcji widoków z kamer bocznych
Plik ściągnięto 149 raz(y) 259,15 KB

Temat 3 dodatkowe gniazdo 12V.jpg
Widok usytuowania dodatkowego gniazda 12V
Plik ściągnięto 87 raz(y) 104,9 KB

Temat 3 pokrętło i regulator.jpg
Widok włącznika i pokrętła mocy dodatkowego gniazda 12V
Plik ściągnięto 143 raz(y) 139,26 KB

Temat 5 Antena i spojler.JPG
Plik ściągnięto 142 raz(y) 33,5 KB

Temat 6 sposób usztywnienia zapięć tylnych pasów.jpg
Tu widać sposób usztywnienia (sklejenie) zatrzasków pasów
Plik ściągnięto 237 raz(y) 117,03 KB

Temat 9 kubek organizer.JPG
Kubek na okulary, telefon (obszyty skórą z dodatkowymi kieszonkami), oraz pilot do obsługi bocznych kamer.
Plik ściągnięto 178 raz(y) 119,96 KB

Temat 10 Wideorejestrator ekran cofania.jpg
Widok na dodatkowy ekran cofania wykorzystywany w przypadku użycia MNe do obserwacji boków .
Plik ściągnięto 144 raz(y) 140,63 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
     
LESNICZYy


Marka: DACIA
Model: DUSTER K4M STAG Q-BOX
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 01 Wrz 2018
Posty: 700
Skąd: SZO
Wysłany: 2021-04-10, 17:59   

KUK (kultowa uszczelka klubowa) ?
Możesz mi wyjaśnić . Naklejka :?:
 
     
maugu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 137
Wysłany: 2021-04-10, 18:39   

Tak klejona - trzyma się bardzo dobrze i w trakcie np. mycia zapobiega spływaniu brudów do wnętrza.

Temat 8 uszczelka przednia.jpg
Plik ściągnięto 401 raz(y) 109,39 KB

KUK po zamknięciu klapy.jpg
Plik ściągnięto 378 raz(y) 100,49 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
     
LESNICZYy


Marka: DACIA
Model: DUSTER K4M STAG Q-BOX
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 01 Wrz 2018
Posty: 700
Skąd: SZO
Wysłany: 2021-04-10, 20:47   

Lepiej za bardzo nie uszczelniać komory silnika . Silnik musi być trocha brudny :mrgreen: , byle nie z oleju :roll:
 
     
maugu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 137
Wysłany: 2021-04-10, 21:04   

Niestety często parkuję pod drzewami - lubię ptaszki, a one chyba mój samochód i go nagminnie ...... (dekorują). Zmywanie (spłukiwanie) tego wszystkiego do silnika trochę mnie "osłabiało" dlatego taki pomysł z uszczelnieniem. Jeżeli chodzi o kurzenie silnika to i tak tam masa powietrza i kurzu wpada poprzez przednie kratki, ale moje poczucie estetyki już w to nie wkracza :)
_________________
Od f126p do Dustera
 
     
Tur

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Essential
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Dołączył: 23 Lut 2021
Posty: 67
Wysłany: 2021-04-10, 21:06   Re: 10 najczęściej wykorzystywanych modyfikacji w moim Duste

maugu napisał/a:
1. Zestaw kamer (+rejestrator) umożliwiający wyjazd (przodem/tyłem) zza bocznej przeszkody - z podglądem w MNe.


Hej :-) Te kamerki są jakoś zintegrowane z zestawem multimedialnym Dustera? Ja mam zwykłe radio, więc się zastanawiam, czy to ma szansę działać. I czy w ogóle montowanie tego na gwarancji jest możliwe bez jej utraty? Możesz podać link do zestawu?
 
     
maugu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 137
Wysłany: 2021-04-10, 21:45   

To ustrojstwo - składa się z kilku różnych - oddzielnych podzespołów. Sam koncentrator był kupiony na Aliexpress - myślę, że bez trudu można go tam odnaleźć (taki lub podobny) - foto w załączeniu. Kamery były kupione na Allegro - pewnie gdzieś mam link do nich - link będzie nieaktualny, ale można poszukać identycznych. Sam manipulator był dorabiany przez wykonawców i tu specjalnie nie pomogę, ale może - jeżeli będziesz zainteresowany uzyskam jakieś wskazówki (schematy). Wszystko było podłączone w trakcie montażu przedniej kamery 180st tak by można było podmienić sygnał z przedniej kamery na ten z koncentratora. Mam gdzieś opisy to mogę to też odnaleźć. A propos gwarancji wszystko jest tak zrobione, że wszystkie dodatki można w ciągu 10 minut odłączyć i przywrócić do stanu fabrycznego (no prawie bo jest dodatkowe złączka na kabelku kamery 180st). Działa mi to chyba już ze dwa lata i czasami bardzo pomogło włączyć się do ruchu bez obawy, że mi ktoś się wpakuje w tyłek.

Edit. Znalazłam(tak na szybko) fotkę całości zmontowanej pod schowkiem pasażera

Widok całości podłączeń sumatora 4 kamer.jpg
Plik ściągnięto 247 raz(y) 149,29 KB

Koncentrator obrazu z 4 kamet plus rejestrator.jpg
Plik ściągnięto 163 raz(y) 138,27 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
     
Hipolit
Ojciec dyrektor


Marka: Renault
Model: Koleos II
Napęd: 4x4
Dołączył: 17 Kwi 2020
Posty: 231
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2021-04-12, 10:43   

maugu, szacunek za te patenty i ich opisanie na forum.
 
     
maugu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 137
Wysłany: 2021-04-12, 12:18   

No niestety opis jest zdawkowy, ale jeżeli się pojawią pytania, a moje inżynierskie (?) wykształcenie nie pozwoli mi odpowiedzieć ad hoc to postaram się dopytać wykonawcy i mam nadzieję, że mając ogólne "pojęcie o okręcie" nie poplączę czegoś przy opisie :)
_________________
Od f126p do Dustera
 
     
Darek
Dardus


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2020
Dołączył: 10 Lut 2015
Posty: 254
Wysłany: 2021-04-13, 18:40   

To w sumie ile jest tych kamer, bo się już pogubiłem.
Modyfikacje podobnie jak u mnie. Z tym że mam 6 kamer. Dwie niezależnie są tylko od rejestratora aktywują się automatycznie, reszta to oryginalna w radiu.
Najlepiej proponował bym też prowadzić swój opis w temacie Nasze samochody, łatwiej będzie Cię odnaleźć. W wielu tematach można się wtedy odnieść do swoich modyfikacji jak i samego samochodu. ;-)
 
     
maugu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 137
Wysłany: 2021-04-13, 22:12   

W sumie mam 8 kamer, jedna fabryczna cofania, druga akcesoryjna przednia 180°, dwie od rejestratora – przód , tył (w lusterku z ekranem i z tyłu) no i cztery boczne na narożnikach samochodu. Obraz z nich (czterech) też jest rejestrowany w sumatorze obrazu. Jeżeli chodzi o ich używanie to w zasadzie obrazu z rejestratora przedniego nie oglądam na żywo to tak jakby tej kamery nie było. Sporadycznie korzystam z przedniej kamery 180° i w zasadzie tylko z funkcji „patrzenie pod nogi” przy dokładnym parkowaniu. Najbardziej użyteczna jest fabryczna kamera cofania, no i od czasu do czasu, ale za to mocno przydają się 4 kamery boczne – skierowane prostopadle do osi samochodu.
Mógłby ktoś zapytać, a dlaczego tak, a nie inaczej zostało to wszystko połączona? Ano dlatego, że po zakupie samochodu i lekturze forum też poddałam się sugestiom o możliwej kolizji wszelkich przeróbek z gwarancją i mocno nalegałam by zrobiono mi instalacje tak by można było wrócić zawsze do stanu fabrycznego. W efekcie wykonano tylko jedno cięcie w przewodzie video i to nie fabrycznej, a akcesoryjnej kamery i jeżeli byłyby jakieś wątpliwości ASO to w każdej chwili można było ją zdemontować i wrócić do stanu sprzed instalacji.
Samo podłączenie kamer jest odręcznie dorysowane na zamieszczonym poniżej rysunku z powielonej instrukcji mocowania przedniej kamery akcesoryjnej. By wszystko narysowane tam dodatki się odliczyły to dodaje jeszcze fotkę z modułem przekaźnikowym (video), który też znajduje się na schemacie.
Co do sugestii bym opisała moje modernizacje w dziale „naszych samochodów” to też się nad tym zastanawiałam, ale wydawało mi się, że jednak mój opis będzie bardziej pasował w dziale modyfikacje – być może można było to rozbić na tematy, ale niektóre są tak mało znaczące, że trochę problematyczne byłoby zakładanie oddzielnych pozycji dla takich drobiazgów.

schemat odręczny.JPG
Plik ściągnięto 220 raz(y) 105,16 KB

Przerobiona wiązka od akcesoryjnej kamery przedniej.jpg
Plik ściągnięto 72 raz(y) 101,91 KB

Widok modułu zamiany sygnału video i zasilania kamer.jpg
Plik ściągnięto 97 raz(y) 131,08 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
     
Darek
Dardus


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2020
Dołączył: 10 Lut 2015
Posty: 254
Wysłany: 2021-04-13, 23:51   

Czy dobrze rozumiem, obraz z tych czterech kamer masz wyświetlany 360 stopni ?.
Według schematu instalacja z kamer bocznych pośrednio prowadzi do radia.
Kamera przednia jak i tylna świetnie sprawdzają się przy wyjeździe z parkingu, wcześniej widoczne są nadjeżdżające samochody. Pod warunkiem, że są czyste.
W Twoim przypadku widoczność jest jeszcze lepsza.
Co do ASO bym się bardzo nie przejmował, jeśli nic nie stwarza problemu to nie wnikają w szczegóły.
W swoim ingerowałem w instalację elektryczną, (montaż haka, dodatkowe oświetlenie i zasilanie rejestratora, GPS) byłem teraz na przeglądzie jakoś do niczego się nie przyczepili, a trochę modyfikacji było i niekoniecznie z elektryki.
Przegląd przeszedł bez problemu. Jak to mówią pacjent zdrowy będzie żył :-D :mrgreen:
 
     
maugu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 137
Wysłany: 2021-04-14, 11:23   

Darek napisał/a:
... jakoś do niczego się nie przyczepili, a trochę modyfikacji było i niekoniecznie z elektryki.

No właśnie ja też niepotrzebnie panikowałam i odrzuciłam wszystkie inne koncepcje instalacji, ale generalnie efekt końcowy jest zadowalający – widać to na fotkach porównujących widok z kamery 180° i moich bocznych zrobionych w tym samym momencie. Mogłabym też wybrać obraz tylko z jednej kamery np. przedniej lewej i wtedy byłby widok na cały ekran. Plusem jest manipulator w zasięgu palcy – bez potrzeby odrywania rąk od kierownicy. Jak widać na fotkach jeszcze przy wyjeżdżaniu przodem to można trochę pocudować i próbować trochę się wysunąć, ale przy wyjeżdżaniu tyłem np. spomiędzy innych samochodów no to klops. Bez kamer musiałabym prosić kogoś o pomoc, albo wysuwać się centymetr po centymetrze i modlić się by ktoś nie zachciał „zreperować” sobie samochodu z mojego OC.

Wyjazd zza drzew.jpg
Plik ściągnięto 104 raz(y) 70,22 KB

Widok na boki z kamer 180.jpg
Plik ściągnięto 145 raz(y) 91,01 KB

Widok na boki.jpg
Plik ściągnięto 143 raz(y) 123,38 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
     
maugu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 137
Wysłany: 2021-04-14, 11:47   

Darek napisał/a:
Czy dobrze rozumiem, obraz z tych czterech kamer masz wyświetlany 360 stopni ?.
Według schematu instalacja z kamer bocznych pośrednio prowadzi do radia.
....

Aaa.. nie odpowiedziałam na pytanie. Kamery boczne "patrzą" prawie prostopadle do osi samochodu i o ile dobrze pamiętam mają szerokość patrzenia ok. 90 st, tak że już w odległości kilku metrów na obrazach z kamer lewych (P, T) lub prawych (P, T) widać ten sam obiekt, natomiast obrazy z kamer przednich L i P, lub tylnych L i P. już się nie pokryją - widać to na fotce gdzie mamy widok z dwóch przednich kamer i z nich się nie dowiemy co mamy na wprost samochodu - dlatego też mam oddzielny rejestrator do przodu i tyłu (na wypadek wypadku).
_________________
Od f126p do Dustera
 
     
Viktor


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Wiek: 65
Dołączył: 21 Lip 2018
Posty: 170
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2021-04-15, 15:17   

Mnie zaciekawiła 'płetwa rekina'. Jestem całkiem zielony w tym temacie, więc mam kilka pytań. Czy takowe anteny różnią się od siebie parametrami odbioru sygnału, sposobem montowania, wielkościami... ? Czy po zdjęciu naszej oryginalnej obsady anteny, jest potrzeba robienia np dodatkowych otworów w dachu? Pytam, bo moją oryginalną antenę musiałem skrócić o 2,5cm., by swobodnie wjeżdżać do garażu. Ciągłe odkręcanie jej nie wchodziło w grę, bo mogło by się zdarzyć, że bym o tym zapomniał... (Wjeżdżam tyłem i mógł bym sobie tą antenką 'wcisnąć dach') dodam, że nie zauważyłem przez to skrócenie anteny, gorszego odbioru programów radiowych.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
zarządzanie wynajem poznań
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 14