Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
"Młoda hoża Rumunka"
Autor Wiadomość
corrado


Marka: Dacia
Model: Duster 1.5dci 86KM
Napęd: 4x2
Rocznik: 2010
Wiek: 43
Dołączył: 31 Sie 2013
Posty: 232
Skąd: POLSKA / Warszawa
Wysłany: 2014-10-10, 09:40   

Wykonałeś dużo niewdzięcznej, mozolnej roboty. Za to należy się szacunek.
Ciekaw jestem jak oceniasz potrzebę wytłumienia dachu i maski, jakie miałeś odczucia po wytlumieniu kolejno tych części ?

Maska wg mnie bardzo istotna - dachu nie wytłumialem myślę , że mniej słyszalne zmiany. :roll:
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2014-10-10, 10:19   

Corrado,
jak lunął deszcz podczas rozmowy telefonicznej przez zestaw głośnomówiący, nie dało się jej prowadzić z powodu dudnienia wody o dach auta. Teraz, po wytłumieniu, podczas deszczu słyszę tylko uderzenia wody w szybę, a nie w dach. Koszt jest nieduży (1,5 m2 materiału bodaj), robota łatwa (płaskie powierzchnie, łatwy demontaż podsufitki), efekt zauważalny. Warto zatem to zrobić.
Co do maski: wyklejałem (alubutyl + mata GMS do silników diesla 16 mm) ją już po wytłumieniu dachu i tyłu auta (bagażnika i nadkoli, co dało wyraźną poprawę akustyki w samochodzie). Efekt - subiektywnie prawie niezauważalny. Na masce pozostało także oryginalne wytłumienie (ono zapewne coś też dawało).
_________________
Piotrek
 
     
corrado


Marka: Dacia
Model: Duster 1.5dci 86KM
Napęd: 4x2
Rocznik: 2010
Wiek: 43
Dołączył: 31 Sie 2013
Posty: 232
Skąd: POLSKA / Warszawa
Wysłany: 2014-10-10, 10:25   

Aha, no to faktycznie, ja jakoś pamiętam jak jechałem podczas deszczu to głównie zwracałem na szumy i mi wogóle szumiał deszcz ale tak jakby spod kół, typu rozjeżdzane kałuże ;) ... więc mi to nie rzucalo się w "uszy", może jeszcze przed zimą wykonam w takim razie dach , ... tylko trochę się boję o to że pognę ją i znów połamię te kołeczki ( spinki ) - bo już podchodziłem do tej roboty ale zraziłem się tymi łamanymi kołeczkami , których nie miałem :-)
_________________

 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2014-10-10, 10:31   

corrado napisał/a:
jak jechałem podczas deszczu to głównie zwracałem na szumy i mi wogóle szumiał deszcz ale tak jakby spod kół, typu rozjeżdzane kałuże ;)

W mim aucie teraz najbardziej przeszkadza mi szum spod kół. Trzeba wytłumić podwozie i gródź (ile się da, bez demontażu deski, bo to za skomplikowane). Oczywiście, jest problem hałasu wokół szyb, pewnie z powodu uszczelek, o czym żeśmy nieraz dyskutowali.
Ale ogólnie już jest całkiem dobrze i nie pali mi się z dalszymi pracami.
_________________
Piotrek
 
     
corrado


Marka: Dacia
Model: Duster 1.5dci 86KM
Napęd: 4x2
Rocznik: 2010
Wiek: 43
Dołączył: 31 Sie 2013
Posty: 232
Skąd: POLSKA / Warszawa
Wysłany: 2014-10-10, 10:53   

Potwierdzam . Te odglosy najbardziej dokuczliwe.

Moje doświadczenie w tym temacie:

Nadkola ( a właściwie inaczej podłużnice ) z przodu pod plastikami wytłumiłem matą bitumiczną taką nakładaną pędzlem -( 1 dzień schło ; tyłu tak nie wytłumiałem jeszcze) , poza tym od strony maski za silnikiem na grodzi pod orginalną matą -powyklejałem mata z aluminium nie palną + od wnętrza auta za deską siegając ręką wysoko - filcem = efekt sumaryczny bardzo dobry zwłaszcza uciszenie hałasów silnika, chyba najbardziej spektakularny, zaraz po wygłuszeniu nadkoli z tyłu. Szum spod kół tez znacznie ucichł - na pewno za sprawą tego bitumu na nadkolach ...
_________________

 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2014-10-10, 11:06   

corrado napisał/a:
Nadkola ( a właściwie inaczej podłużnice ) z przodu pod plastikami wytłumiłem matą bitumiczną taką nakładaną pędzlem


Podłużnice to raczej co innego niż nadkola.
Karenzo wysmarował całe podwozie materiałem zabezpieczającym i tłumiącym. Myślę, że to skuteczna metoda tłumienia. W Octavii miałem fabrycznie pokryte podwozie (i nadkola) miękką "gumą". Na pewno nie tylko zabezpieczała przed wodą, ale także skutecznie tłumiła rezonanse i wygłuszała dźwięki. Duster ma tylko leciutko zabezpieczone czymś, co nie ma dużej objętości (w Skodzie było czuć, że to jest grube i miękkie, sprężyste) i jest sztywne. Na pewno nie tłumi to rezonansów i hałasu. Mi ASO powiedziało, że należy z dodatkowym zabezpieczeniem tego typu poczekać aż do upływu gwarancji. Powód jest oczywisty: dodatkowa warstwa uniemożliwia sprawdzenie, czy coś się nie dzieje na blachach podwozia. Gdyby wystąpiła korozja, mogą nie uznać gwarancji.
_________________
Piotrek
 
     
corrado


Marka: Dacia
Model: Duster 1.5dci 86KM
Napęd: 4x2
Rocznik: 2010
Wiek: 43
Dołączył: 31 Sie 2013
Posty: 232
Skąd: POLSKA / Warszawa
Wysłany: 2014-10-10, 11:48   

No a co wg Ciebie to są nadkola ? Te plastiki ? Plastik raczej nie drga i nie przenosi drgań na nadwozie , można co prawda to jeszcze wytłumic ale gro hałasów przenosi się przez wibracje blachy .
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2014-10-10, 11:54   

corrado napisał/a:
No a co wg Ciebie to są nadkola


Podłużnice to element zamknięty, sztywny, konstrukcyjny nadwozia (prowadzą przez całe nadwozie od przodu do tyłu i jak sama nazwa wskazuje - są wzdłuż auta), a nadkola to po prostu ta blacha osłonowa wnęki koła, którą ew. od zewnątrz smarujemy masą izolacyjną, tłumiącą.
_________________
Piotrek
 
     
corrado


Marka: Dacia
Model: Duster 1.5dci 86KM
Napęd: 4x2
Rocznik: 2010
Wiek: 43
Dołączył: 31 Sie 2013
Posty: 232
Skąd: POLSKA / Warszawa
Wysłany: 2014-10-10, 12:07   

Mylisz się . Po pierwsze przednie nie są zamknięte bo widać wszystko w srodku latarką :) a najważniejsze podłużnice w Dusterze są dzielone na części - to nie to auto panie piku :mrgreen:
http://renault.epcdata.ru...aya_chast_pola/
Do tego masz tzw. fartuchy ( do czego przykreca sie blotniki )+ kielich mcpersona - wszystko oddzielne częsci i zgrzewane.
_________________

 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2014-10-10, 12:21   

corrado napisał/a:
Mylisz się . Po pierwsze przednie nie są zamknięte (...) Do tego masz tzw. fartuchy ( do czego przykreca sie blotniki )+ kielich mcpersona - wszystko oddzielne częsci i zgrzewane.


Nie dyskutujmy tu kształtu podłużnic: mogą to pewnie być inne sztywne profile, nie tylko zamknięte: w kształcie T pewnie są rzadko, ale już C - częściej. Z pewnością jednak podłużnice i nadkola to co innego. To chyba same nazwy wskazują. Nigdy nie spotkałem się z utożsamianiem tych części. Chyba nie ma o czym dyskutować.
_________________
Piotrek
 
     
corrado


Marka: Dacia
Model: Duster 1.5dci 86KM
Napęd: 4x2
Rocznik: 2010
Wiek: 43
Dołączył: 31 Sie 2013
Posty: 232
Skąd: POLSKA / Warszawa
Wysłany: 2014-10-10, 12:27   

No ale jak widzisz nie występuje w całości przez całe auto jak pisałeś.
Te przednie są w "C" - wewnętrzna i do tego zewnętrzna. Osmarowałem zewnętrzną oczywiście część
I to co zdejmiesz to plastikowe nadkole - to właśnie w głównej mierze podłużnica + fartuch - osłona wewnętrzna błotnika, na pewno nie ma tam nazwy nadkola ! Nadkole to nazwa umowna - obszaru - i używana najczęściej do plastiku - natomiast nie występuje pod tym nazwa części blacharskiej.
_________________

 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2014-10-10, 12:50   

corrado napisał/a:
No ale jak widzisz nie występuje w całości przez całe auto jak pisałeś.
Te przednie są w "C" - wewnętrzna i do tego zewnętrzna. Osmarowałem zewnętrzną oczywiście część. I to co zdejmiesz to plastikowe nadkole - to właśnie w głównej mierze podłużnica + fartuch - osłona wewnętrzna błotnika, na pewno nie ma tam nazwy nadkola ! Nadkole to nazwa umowna - obszaru - i używana najczęściej do plastiku - natomiast nie występuje pod tym nazwa części blacharskiej.

OK, rozumiem. Chodziło zatem o to, że hałas spod kół, jak sądzę, roznosi się głównie przez blachę - osłonę wewnętrzną błotnika. I tę część w tyłu samochodu wykleiłem - tyle, że od strony wnętrza samochodu, bo jest tam dobry dostęp. Z przodu z tym gorzej i chyba pozostaje tylko zasmarowanie masą izolującą/tłumiącą. Drugim elementem są płaskie fragmenty podłogi (nie usztywniające profile, które idą w poprzek i łączą ze sobą podłużnice - czyli te profile wzdłuż auta) - te z czasem też wykleję od środka, bo jest dostęp.
Podłużnice na pewno też trzeba zabezpieczać antykorozyjnie - są fabrycznie zabezpieczone co najmniej malowaniem. Nie wiem, czy w istotny sposób przenoszą dźwięki i drgania - może.
_________________
Piotrek
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2015-03-24, 20:13   

Ostatnio Rumunka dostała drugie światełko w bagażniku, po prawej stronie, i jest nieco wygodniej ładować bagaż w nocy. Zmieniłem też wreszcie dysze spryskiwaczy na rozpylające - faktycznie lepiej działają. To był dobry pomysł, Dominus.
_________________
Piotrek
 
     
Dominus


Marka: Dacia
Model: Duster
Wersja: Delsey
Napęd: 4x2
Rocznik: 2012
Wiek: 33
Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 1492
Skąd: Kraków/Kryspinów
Wysłany: 2015-03-24, 20:27   

;-) roznica między zwykłymi a mgielnymi odczuwalna.

tez kiedyś musze sobie takie swiatelko dorobic
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2015-04-21, 18:37   

Dziś Rumunka dostała nowy komplecik kółek: felgi rumuńskie stalowe czarne, opony Yokohama Geolandar ATS. Maj to być kółka rekreacyjne, czyli używane na okazje wyjazdów, podczas których mogą się zdarzać drogi szutrowe i polne. Pierwsze wrażenie jest takie, że hałas nie jest większy niż spod oryginalnych letnich Continentali - może nawet mniejszy, ale Yoki są nowe, a Conti mają już ponad 20 tys. km; gdy były nowe też były trochę cichsze niż teraz, mam wrażenie.
_________________
Piotrek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 11